Wyznania idioty

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,99 zł 39.99
ilość szt.
Zyskujesz 2 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Autor/Autorzy: Jacek Sobota
Numer katalogowy: 9788375902525

Opis

Okładka: miękka
Liczba stron: 400
Cykl / Nagrody: .
Wydawca: Solaris

Kolejna książka w serii Krytycy o fantastyce przybliża postać Jacka Soboty, olsztynianina, wykładowcy na UWM. Sobota jest pisarzem, jego opowiadania zebrano w tomie Padlina (2007). W 2006 ukazała się powieść Głos Boga. Opowiadania publikował w Nowej Fantastyce, Magazynie Fantastycznym, antologiach.

Jacek Sobota zajmuje się też krytyką literacką, pisze eseje o fantastyce, artykuły o filmach. Wyznania idioty zbierają tę publicystykę w jeden, bardzo ciekawy tom.

 

Jacek Sobota – urodzony w roku 1969 w Olsztynie; tu mieszka i pracuje (jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim; ma tytuł doktora nauk humanistycznych). Debiutował w roku 1990 opowiadaniem „Splot” na łamach „Nowej Fantastyki”. Autor licznych opowiadań fantastycznych (część została przetłumaczona na język rosyjski). Maciej Parowski, odkrywca i eksplorator talentu Soboty, tak charakteryzuje jego metodę twórczą: Jako autor, inteligentny nihilista i szyderca, dopracował się niepowtarzalnej formuły sobota-fiction. Przekonanie o absurdalnym, bo bezinteresownym okrucieństwie świata artykułuje w opowiadaniach barwnych akcyjnie, wyszukanych estetycznie, zawieszonych na granicy jawy i snu; obfitujących w sytuacyjne i filozoficzne paradoksy, grę konwencji, igraszki słowne i kulturowe cytaty.

Najciekawszy w jego dorobku literackim jest bodaj cykl tzw. „opowieści mortenowskich”, zapoczątkowany opowiadaniem „Cierpienie hrabiego Mortena” – mroczna wizja alternatywnej historii Męki i Zbawienia, rozgrywającej się w scenografii postmodernistycznej fantasy. Historie te złożyły się na tom „Głos Boga” (2007). Wydał ponadto tom opowiadań „Padlina” (2008) oraz monografię naukową „Literatura fantastycznonaukowa jako próba symulacji sytuacji konfliktowych” (2011). Pracuje nad monografią roboczo zatytułowaną „Filozofia fantastyki”.

Zajmuje się również krytyką literacką; uchodzi za publicystę o szerokim spektrum zainteresowań; na łamach kilku pism publikował z przerwami cykl fantastyczno-filozoficznych felietonów „Wyznania idioty”.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl