W głębi lasu. Opowieści upiorne i śmiertelne

w_glebi_lasu.jpg
  • promocja
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Cena: 36,00 zł 46,00 zł 36.00
ilość szt.
Zyskujesz 3 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Autor/Autorzy: Robert Aickman
Numer katalogowy: 9788395630118

Opis

“Miejsca takie nie są żadną rzadkością, jeśli się tylko wie, jak ich szukać, czy to z własnej woli, czy z konieczności. Ponieważ mężczyźni i kobiety coraz częściej działają wbrew naturze, natura coraz częściej działa wbrew mężczyznom i kobietom. W każdym razie kilka tych miejsc ma za sobą długą historię sięgającą najstarszych wspomnień ludzkich, jak ujmują to zagraniczni prawnicy. Z początku część z nich była zapewne święta dla ludów przedchrześcijańskich, których garstka po dziś dzień żyje na naszym kontynencie, oczywiście trzeba tylko wiedzieć, jak je znaleźć. Niekiedy aż dziw bierze, jak mało z tego, co rzeczywiste lub prawdziwe, kiedykolwiek staje się wiedzą ogólną: o ile, rzecz jasna, wiedza ogólna jest jeszcze wyrażeniem niepozbawionym znaczenia”.
W głębi lasu

Uważam, że kiedy trwała rewolucja przemysłowa i francuska, ludzkość wzięła niewłaściwy zakręt. Wiara, że któregoś dnia, poprzez zastosowanie rozumu i metody naukowej, wszystko będzie wiadomo, a każdy problem i nieszczęście da się naprawić, doprowadziła, moim zdaniem, do sytuacji, w której, po pierwsze, grozi nam nieuchronne zniszczenie całego świata – czy to w wyniku głośnego huku, czy nienasyconej nadmiernej konsumpcji i przeludnienia – oraz, po drugie, wszyscy odczuwamy egzystencjalny lęk, wcześniej towarzyszący jedynie nielicznym. Istnieje fundamentalna różnica pomiędzy zamartwianiem się o to, co następnego dnia włożyć do garnka, a obawą o jakość i realia swojej podstawowej egzystencji.
Robert Aickman


Robert Fordyce Aickman (27 czerwca 1914 r. – 26 lutego 1981 r.), był jednym z najwybitniejszych twórców angielskiej fantastyki grozy, choć jak to bywa w wielu wypadkach, za jego utworami nie poszedł komercyjny sukces. Nie znaczy to jednak, że był pisarzem niszowym, niedocenionym i zapomnianym. W roku 1975 otrzymał nagrodę World Fantasy Award za opowiadanie Pages from a Young Girl’s Journal, a w 1981 roku British Fantasy Award za utwór The Stains. Jego opowieści doczekały się adaptacji radiowych (Ringing the Changes – premiera w noc Halloween 31 października 1980 r.) a przede wszystkim telewizyjnych (Ringing the Changes dla telewizji BBC; sześcioodcinkowa seria Night Voices dla telewizji HTV West; czy też wyreżyserowana w 1997 przez Tonyego Scotta znanego min. z filmu Top Gun – The Swords). Do fascynacji Aickmanem przyznaje się sam Neil Gaiman, który na łamach „Independent” wspominał jego utwory, mówiąc jak duży miały na niego wpływ i jak są niezwykłe. Aickman nazywał swoje opowiadania strange stories, choć literaturoznawstwo zachodnie określiło je jako supernatural fiction, gdzie jedno i drugie określenie trafnie odnosi się do dzieł pisarza. W życiu zawodowym był cenionym konserwatorem przyrody, kształcił się również w zawodzie architekta. Zajmował się także zjawiskami nadprzyrodzonymi i okultyzmem od strony naukowej, będąc członkiem Society for Psychical Research (Towarzystwa Badań Psychicznych).

Dane techniczne

Oprawa broszurowa
Liczba stron 370
Wydawca Wydawnictwo IX

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl