Powrót do gwiazd
Opis
Współpraca Cyrila M. Kornblutha i Frederika Pohla zaowocowała kilkoma bardzo udanymi powieściami w latach 50. Największy rozgłos przyniosła im powieść Handlarze kosmosem, ale równie dobra jest Powrót do gwiazd. Te powieści charakteryzują się świeżymi pomysłami, humorem i znakomitym tempem akcji.
Planeta Hasleya jest jednym z kilkuset skolonizowanych przez Ziemian światów. Od dnia przybycia kolonistów minęło czternaście stuleci i niektórzy zauważają, że stan posiadania kolonistów kurczy się, a społeczność popada w rutynę i marazm. łączność z innymi światami ludzkimi zapewniają potężne Liniowce, dowożąc produkty na wymianę i zapewniając impuls gospodarce. Ale Liniowce przybywają coraz rzadziej, ostatnio raz na pokolenie. A ostatnia wizyta statku, dowodzonego przez zidiociałą załogę, dowodzi, że w Galaktyce dzieje się źle.
Szef jednej z korporacji ma dostęp do logów Liniowca i dowiaduje się, że ich świat był jednym z ostatnich celów zapasowych dla statku. Inne planety nawet nie odpowiedziały na sygnał. Liniowiec posiada szybki statek zwiadowczy, w którym Planeta Hasleya wysyła swojego przedstawiciela do gwiazd, celem zbadania sytuacji.
Dane techniczne
Oprawa | broszurowa |
Wydawca | Stalker Books |
Michał Kolasa
Powieść wywołuje skrajne uczucia. Raz zachwyca raz zawodzi. Początek i aż do środka jest wprost rewelacyjna, ale potem zaczyna się psuć (zbyt przerysowane systemy polityczne na planetach, nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, zakończenie). Szkoda, że okładka nie przedstawia treści. Mimo wszystko jednak książkę dobrze się czytało i po jej skończeniu było mi tego szkoda. A to już świadczy, że nie była taka zła. Pomysłowość autorów była bardzo dobra a akcja wartka i za ogólny zarys fabuły i oczywiście pierwszą część sądzę, że warto jednak przeczytać. Nie stracicie czasu choć nie sądzę, że wydacie jakąś bardzo wysoką ocenę.