Lista nieobecnych. Rozmowy z pisarzami

Dostępność: brak towaru
Cena: 29,99 zł 29.99
ilość szt.
Zyskujesz 2 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Autor/Autorzy: Marek Żelkowski
Numer katalogowy: 9788375901863

Opis

Okładka: miękka
Liczba stron: 302
Cykl / Nagrody: .
Wydawca: Solaris

Marek Żelkowski, autor, scenarzysta, dziennikarz. Religioznawca. Publikował w „Science Fiction”, „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika „SFFH” prowadził wywiad-rzekę z Wiktorem Żwikiewiczem. W tym samym miesięczniku obaj redagowali kącik recenzji „Żerowisko na Żwirowisku”. Dla kwartalnika „Czas Fantastyki” Żelkowski przeprowadził wywiady z twórcami SF starszego pokolenia, Bohdanem Peteckim, Konradem Fiałkowskim, Dariuszem Filarem, Edmundem Wnukiem-Lipińskim, Tadeuszem Dworakiem, Czesławem Białczyńskim - z tych rozmów narodziła się niniejsza książka.

 

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych stanowisko red. naczelnego "Problemów" objęła Alicja Tejchma. Warto wiedzieć, że Józef Tejchma był wówczas najmłodszym członkiem KC PZPR. Rozciągał się zatem nad nami rodzaj ochronnego parasola. Niezależnie od tego parasola miała ona pomysły godne uwagi. Na przykład w czasach, gdy pochód pierwszomajowy był obowiązkowy, ona chciała gdzieś wyjechać. Hasła na transparentach były zawczasu zgłaszane do zatwierdzenia. Wysłała więc propozycję: Problemy zawsze z partią. I cała redakcja została zwolniona z uczestnictwa w pochodzie. Pośrednio, fantastyka w "Problemach" wiele jej zawdzięczała.

(z wywiadu z Konradem Fiałkowskim, fragment książki)

 

Wracając natomiast do Drugiej jesieni, to Lech Jęczmyk bardzo długo walczył o tę książkę. Szanse miał jednak marne, bo skoro Wydział Kultury Komitetu Centralnego postawił szlaban, to niewiele można było zrobić. Czasy PRL-u miały jednak swą absurdalną i przewrotną specyfikę. To, czego absolutnie nie można było załatwić w Warszawie, zupełnie spokojnie udawało się w innych częściach kraju. I dlatego Druga jesień wyszła na początku lat 80. w Wydawnictwie Poznańskim.

(z wywiadu z Wiktorem Żwikiewiczem, fragment książki)

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl