Klubówkowe szaleństwo. Polski trzeci obieg w fantastyce lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku

Klubowkowe_szalenstwo-01_mala.jpg
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 72,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

72.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 79,00 zł
ilość szt.
Zyskujesz 4 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Autor/Autorzy: Artur Nowakowski
Numer katalogowy: 9788395324499

Opis

Szeroki wybór literatury fantastycznej, jaki oferują dzisiaj wydawcy, jest czymś tak powszechnym, że  nie przychodzi nam nawet do głowy myśl, iż kiedyś mogło być inaczej. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX stulecia nie obfitowały w tak bogaty zestaw tytułów, zwłaszcza zachodnich twórców. Ustalona polityka poszczególnych oficyn, reglamentowany papier, kłopoty z cenzurą zawężały dobór treści, rzadko zaspokajając apetyty czytelnicze tych, którzy spragnieni byli amerykańskiej bądź brytyjskiej fantastyki. Nie znaczy to jednak, że miłośnicy tego typu lektur sobie nie radzili, bo to właśnie wtedy pojawiły się prywatne inicjatywy klubów i osób z nimi związanych, pozwalające powoli wypełniać tę lukę na rynku wydawniczym. Dzięki klubowym edycjom fani fantastyki mieli okazję poznać Simaka, Heinleina, Stableforda, Blisha, Koontza, ale też przeczytać kolejne ważne teksty autorów znanych już z oficjalnych wydań: Asimova, Silverberga, Le Guin, Bradbury’ego. Klubówki stały się poza tym trampoliną dla przyszłych oficjalnych tłumaczy, redaktorów i wydawców. Rola trzecioobiegowych publikacji wydaje się dziś nie do przecenienia, dlatego powstała ta książka: o ich rozwoju, ich twórcach i trudnościach, na jakie napotykali, technikach ich przygotowywania, nakładach i cenach, a także o reakcjach na nie przedstawicieli oficjalnego obszaru wydawniczo-pisarskiego.

Artur Nowakowski (ur. 1972), z wykształcenia historyk książki. Interesuje się szeroko pojętą sztuką książki, zwłaszcza ilustratorstwem. Jest autorem tekstów o tematyce bibliologicznej, publikowanych w „Wiadomościach Księgarskich”, „Bibliotekarzu” i „Toruńskich Studiach Bibliologicznych”, oraz artykułów poświęconych historii kultury i sztuce, ogłaszanych w tomach zbiorowych oraz czasopismach (między innymi w „Fantastyce” i „SFinksie”). Opracowywał poradniki bibliograficzne, między innymi Fantastyka Polska 1945-2001. Autor książek: Fantastyczne światy na okładkach i w ilustracjach książek oraz czasopism od wieku XIX do lat 80. XX wieku (Kraków 2014) oraz Fanzin SF. Artyści, wydawcy, fandom (Poznań 2017).

Dane techniczne

Oprawa twarda
Liczba stron 376
Wydawca Instytut Kultury Popularnej

Opinie o produkcie (1)

20 maja 2024

Przed książkami wydanymi przez Phantom Press, Amber i innych pionierów wydawania SF & F po roku 1989 były... jeszcze somizdaty, potem amatorskie, półamatorskie i w końcu półprofesjonalne wydania tego, czego PRL tak dbając o poziom literacki nam dawkował. Tłumaczenia kulawe, kanciaste i nieporadne, ale były! Opowiadania nowele i powieści. Wolność wyboru kojąca głód fantastyki światowej (czytaj zachodniej). Sporo z tych pionierskich dokonań pre89 miało z resztą później swoje wcielenia już w profesjonalnych edycjach. Chwała klubom fantastyki i fantastycznemu aktywowi. W 1990 ożył kultowy Fenix i oczarował (kto pamięta pierwsze numery z lat 84/85-88, to wie). Kopalnia - ba, praktycznie encyklopedia o tym, jak dojrzewała fantastyczna supernowa. Solidny kawał bardzo pożytecznej i ciekawej roboty. Książka wydana solidnie, jak na rezultat pracy naukowej przystało. Świetna twarda oprawa. Swoją wagę ma. Czytajcie więc oburącz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl