Galaxy vol 1 Antologia pulp magazines

galaxy1.jpg
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Cena: 74,99 zł 74.99
ilość szt.
Zyskujesz 4 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Pierwszy tom z serii antologii prezentujących mało znane opowiadania z amerykańskich pulpowych magazynów. Seria będzie przedstawiała w poszczególnych tomach dokonania najbardziej znanych magazynów: Galaxy, Astounding, Imaginations, Wonder Stories, Amazing, Planet Stories, Comet, Infinity, Orbit, If,  Startling Stories.

Będą to nie tylko opowiadania science fiction, ale i weird, fantasy, science fantasy. Dzięki tym antologiom poznamy jak rodziła się fantastyka i będziemy mieli okazję poznać twórczość wielu autorów w Polsce dotąd nieznanych.

Wybór i przedmowa Wojtek Sedeńko

Pierwszy tom zawiera opowiadania z magazynu GALAXY, jest to pierwsza część opowiadań z tego czasopisma.

Zawartość: 

William TENN - Wewnątrz murów
Robert SILVERBERG - Poczta na Ganimedesie
Poul ANDERSON - Męstwo Cappena Varry
C.M. KORNBLUTH - Pochód kretynów
Walter M. MILLER - Warunkowy człowiek
Bryce WALTON - Najwyższa góra
Frederik POHL - Zestaw ratunkowy
Clifford D. SIMAK - Drugie dzieciństwo
Mark CLIFTON & Alex APOSTOLIDES - Mamy cywilizację
Joy LEACHE - Satysfakcja gwarantowana
Patrik FAHY - Zła pamięć
J.F. BONE - Na czwartej planecie
Manlay BANISTER - Dar Ziemi
A.H. PHELPS Jr.  Idealny osadnik

Dane techniczne

Oprawa twarda
Liczba stron 432
Cykl/nagrody Antologie pulp magazines 1
Wydawca Stalker Books

Opinie o produkcie (1)

4 lutego 2024

Zanęcony dwoma opowiadaniami puszczonymi w 74. numerze SFinksa nabyłem drogą kupna i ćwiczyłem cnotę wstrzemięźliwości od rzucenia się na tę antologię w dzikim szale czytania. I dawałem radę aż do ubiegłego tygodnia powtarzając surę „Redaktor W.S (nazwisko znane autorowi) stworzył Antologię Galaxy vol. 1 by ćwiczyć wiernych”. Na nic to się w końcu zdało i pokusie uległem, ale opór nienasyceniu stawiłem aż przez cztery dni, bo na tyle wystarczyło opowiadań. Pierwsza z zapowiadanych antologii „pulpowych” jest wyborem opowiadań najsławniejszego i najczęściej przywoływanego magazynu z fantastyką. Zacny to zbiór tekstów, które nie mogły do nas trafić przez kilka dekad. To jak orkan świeżości, jak wyważenie drzwi do świata, o którym wiedzieliśmy, że jest za drzwiami, ale nie dano nam szansy, żeby je otworzyć z klucza normalności wydawniczej. A będzie też drugi vol. 2, jak zapowiedział Wydawca i będą antologie innych słynnych magazynów z fantastyką (niektóre też w dwóch albo też trzech odsłonach). Lata świetlne opowiadań przed nami ludziska! Historie w tych opowiadaniach jak jedna w drugą ciekawe i zajmujące, a co najsamważniejsze, to dotychczas nam tu w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej nieznane. W kilku przypadkach dostrzegam inspirację do późniejszych opowiadań innych autorów, a w jednym przypadku (nie, nie zdradzę) objawia się jakby źródłowersja pierwszego opowiadania z „Rakietowych szlaków” w wydaniach z lat: 1958 i 1978 (1 tom). Zaprawdę powiadam Wam, fantastycznie się czyta takie delicje. Wartością dodaną Antologii jest wstęp skreślony ręką Redaktora. Solidny kop wiedzy o magazynie, o tym co publikował, ile nagród zdobyły publikowane opowiadania i o tym jak czas zniknął „Galaxy” z naszej rzeczywistości (powrotna szarża kilkanaście lat później się nie liczy, bo po dwóch latach skończyła w /dev/null) zanim w lutym 1982 roku narodziła się galaktyka „Fantastyki” i dlaczego. Ale to już inna historia, inna rzeczywistość czasu apokalipsy i fantastyczna podróż trwająca do dziś.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl