Biała Bestia

OSZUBSKI_cienie-hatta_3-1.jpg
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Cena: 52,99 zł 52.99
ilość szt.
Zyskujesz 3 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Autor/Autorzy: Tadeusz Oszubski
Numer katalogowy: 9788367223300

Opis

Trylogia Cienie Hatta to obrosła już legendą bardzo udana polska science fantasy. Powstała w 2. połowie lat 80. ub. w.
trafiła w moment przemiany ustrojowej i upadłości wydawnictw, m.in. Almapressu, gdzie była już w planie wydawniczym. Ostatecznie ukazał się tylko tom 1 - 
Twierdza nienawiści. Co ciekawe, tom 3 w 1991 roku otrzymał główną nagrodę w konkursie Andre Norton.

Oddajemy do rąk czytelnika ostatni tom trylogii. Na kontynencie Hatta pojawia się nowe zagrożenie. Tym razem jest to istota z innego świata - Biała Bestia. Przemieszcza się między światami i wybranymi punktami dzięki sieci teleportacyjnych klatek. Do ich budowy potrzebuje złota, więc na możnych całego kontynentu pada strach - łupem nieznanego sprawcy badają ich bogactwa.

Ale nikt nie wie, jaki jest właściwy cel Białej Bestii. Nikt nie jest w stanie trafić na jej ślad - ani wszechwładna Gwardia, ani Zakon Cienia czy gildie przestępców. Wciąż im umyka.

Tadeusz Oszubski, urodzony w 1958 r. w Bydgoszczy, gdzie nadal mieszka. Prozaik, poeta, scenarzysta, publicysta, dziennikarz, animator kultury. Należy do Związku Literatów Polskich. Laureat wielu konkursów literackich. Stypendia artystyczne przyznali mu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy.
Debiutował w 1980 r. poezją na łamach czasopism literackich, w 1984 r. opublikowano zbiór jego wierszy.
Ukazało się 18 książek tego pisarza, powieści, tomów opowiadań, zbiorów poezji, prac popularyzatorskich, między innymi takie tytuły,
jak „Sfora”, „Drapieżnik”, „Twierdza nienawiści”, „Miłość”, „Młode”, „Legenda Panien Wodnych”, „Tajemnicze istoty”, „Tajemnicze artefakty”, „Tajemnicze historie z pogranicza światów”. Autor prozy z pogranicza literatury grozy, fantasy, thrillera, kryminału i literatury noir, miniatur literackich oraz wierszy, scenariuszy sztuk teatralnych, a także współczesnych adaptacji polskich legend oraz publikacji o tajemnicach historii. Ponad 150 opowiadań Tadeusza Oszubskiego opublikowano w czasopismach literackich, w ponad 30 antologiach i almanachach oraz autorskich zbiorach. Kilka książek ukazało się w przekładach na język angielski i czeski.

Dane techniczne

Oprawa twarda
Liczba stron 228
Cykl/nagrody Cienie Hatta 3
Wydawca Stalker Books

Opinie o produkcie (1)

12 czerwca 2023

Kto zabija tak okrutnie w Północnych Terytoriach rabując złoto, dużo złota? Morduje i rabuje zdaje się bez planu, bez zrozumiałego celu, bez żywych świadków? Biała bestia, której nikt jakoś dokładnie nie widział, nikt nie jest wiarygodnym świadkiem. Nikt jednak nie wie, nawet w sekretnym mieście skąd na terytoria spływa ostrożnie dawkowana wiedza, Cienie i specjaliści od demonicznych wrogów życia. Swoje miejsce w tej niewiedzy ma też Gwardia od pilnowania status quo, ale wie najmniej i zasadniczo ten status oznacza jej szemrane interesy. W trzeciej części tempo akcji zostało podkręcone dalszym przykróceniem długości rozdziałów w porównaniu do części drugiej. Szybko się zatem podąża śladami bohaterów, ale cierpi na tym dramaturgia z kulminacją zadyszki w na ostatnich 50 stronach. Na finiszu został mi jednak głód niedopowiedzenia, bo oczekiwałem domknięcia obietnicą rozpracowania technologii Białej Bestii. Smaku natomiast nabiera się w tych króteńkich miejscach, gdzie spoglądamy na Bestię w jej wymiarze, w jej linii czasowej. Bractwo Cieni w tej części jest tylko tłem akcji. Prawda - w miastach Terytorium morduje i rabuje jakiś bladawy demon, ale zdaje się być on celem na równi ważnym, jak cwany alchemik sprzedający Gwardii nową broń. Technologicznej fantazy jest w tej części jakby nieco więcej z portalem transwymiarowym dla uatrakcyjnienia całym ze złota z podkreśleniem jego demoniczności symbolem znanym nam nomen-omen z historii czarnomagicznych. Jest też osprzęt Bestii, ale bliżej nieopisany jak kryształowy z zatapianym pośrodku jakimś metalem. Nie zawodzi też zabójca-czyściciel z Bractwa ze swoim imponującym arsenałem zabójczych gadżetów. Uwspółcześniony styl i słownictwo nadają trzeciej części kontekst powieści zgoła awanturniczej. Sztucznie jednak jest wszędzie tam, gdzie technologię opisano na siłę nietechnologicznie. Można przez to nabrać odczucia, że jest ona używana poniekąd bezrozumnie. Coś, jak czarna skrzynka z przyciskami o przeznaczeniu co prawda znanym, ale bez wiedzy o tym dlaczego tak działają. Tyczy się to z resztą i części drugiej, i pierwszej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl