Kategorie
Autor/Autorzy
- Albert Walentinow (1)
- Ariadna Gromowa (2)
- Dymitr Bilenkin (1)
- Georgij Szach (1)
- Ilja Warszawski (1)
- Isaj Łukodianow, Jewgienij Wojskunskij (1)
- Iwan Jefremow (3)
- Jeremiej Parnow (1)
- Jeremiej Parnow / Michaił Jemcew (1)
- Jewgienij Gulakowski (9)
- Jurij Tupicyn (1)
- Lew Mogilew (1)
- Paweł Bagriak (1)
- Sewer Gansowski (2)
- Siergiej Pawłow (1)
- Siergiej Sniegow (2)
- Wiktor Kołupajew (1)
- Władimir Michajłow (3)
Wysyłka w
Promocja
Błękitni ludzie
W bliżej nieokreślonym państwie, rządzonym mocną ręką przez dyktaturę wojskową, giną dzieci. Dopóki porwane nie zostaje dziecko prominenta, sprawa wydaje się być niezauważona. Dopiero komisarz Hard i jego zespół odkrywa, że giną dzieci o pewnych specjalnych cechach.
Dalsze śledztwo wykazuje, że dzieci są wykorzystywane do okrutnych eksperymentów.
Powieść spółki autorskiej jest właściwie pastiszem amerykańskich powieści science fiction i kryminałów. Sporo w niej przysłowiowych "mrugnięć" okiem do czytelnika wychowanego na fantastyce, jednostkami monetarnym są na przykład lemy i klarki.
Dostępność: brak towaru
32,99 zł
Cybernetyczni ludzie
Lew Mogilew (1922-1985) radziecki naukowiec, biolog i geograf. Urodził się i mieszkał w Irkucku. W latach sześćdziesiątych napisał kilka nowel fantastyczno-naukowych. Napisał je pod wpływem ówczesnych teorii naukowych i fascynacji cybernetyką.
Na tom "Cybernetyczni ludzie" składają się dwie dłuższe nowele tego radzieckiego prozaika.
Człowiek ze stali
Profesor John Cavy
Treścią obu opowiadań jest tajemny świat cybernetycznych maszyn i pozytronowych mózgów. Czy jest możliwość skonstruowania sztucznego mózgu, albo przeniesienie ludzkiego mózgu do maszyny? Czy sztuczny człowiek jest zdolny do wyższych uczuć?
Dostępność: średnia ilość
Długi wschód na Ennie
Drugi tom przygód inspektora Rotanowa, kontynuacja "Pory mgieł".
Mija kilkanaście lat od wydarzeń opisanych w "Porze mgieł", gdzie Rotanow musiał się zmierzyć z problemami odległej ziemskiej kolonii w układzie Hydry.
Rotanow jest przekonany, że napotkanie w kosmosie obcej i być może wrogiej cywilizacji to tylko kwestia czasu. Udaje mu się namówić Radę Ziemi, by powierzyła mu dowództwo bazy na Regosie, odległej pustynnej planecie. Baza ma koordynować zaopatrzenie dla odległych kolonii ziemskich - jej nazwa to Inspektorat Pozaziemskich Osiedleń. Rotanow rozbudowuje bazę zamieniając ją w twierdzę, na wypadek kontaktu. Radzie Ziemi to się nie podoba.
Tymczasem wraca z dalekiej przestrzeni poobijany statek zwiadu "Leningrad", którym dowodzi przyjaciel Rotanowa. Wieści, które przywozi, są bardzo niepokojące.
Dostępność: średnia ilość
Drzwi z tamtej strony
Dostępność: na wyczerpaniu
Godzina Byka
Godzina Byka to opis działań ekspedycji gwiezdnej komunistycznych ludzi na planetę skolonizowaną w dalekiej przeszłości przez uciekinierów z Ziemi. Zbudowali na niej swój świat, ale popełniając liczne błędy zniszczyli planetę do tego stopnia, że społeczeństwo Jan-Jah ledwie egzystuje, czy raczej wegetuje. A dobrze się mają tylko oligarchowie i aparat represji. Z tym zacofanym światem, gdzie nikt nie słyszał o prawach człowieka, wolności, a dobra są reglamentowane zderza Jefremowa kosmonautów statku "Ciemny Płomień" - pięknych, młodych komunistów, którzy natychmiast chcą uwolnić planetę od oligarchów.
Radzieckiej cenzurze powieść Jefremowa się nie spodobała, gdyż planeta, której komuniści idą na ratunek, zbyt przypominała sowiecką rzeczywistość.
Dostępność: brak towaru
45,99 zł
Gwiezdne okręty
Wybór prozy Iwana Jefremowa, twórcy najsłynniejszej rosyjskiej powieści sf: Mgławica Andromedy.
Jefremow był złotym dzieckiem, szkołę i studia ukończył na kilka lat przed innymi. Już w 18 roku życia poprowadził ekspedycję paleontologiczną, a przed 30-ką opublikował wiele artykułów naukowych,
Te zainteresowania geologią i paleontologią zaowocowały kilkunastoma opowiadaniami, na poły fantastycznymi, wpisującymi się w tzw. fantastykę geograficzną - odkrywanie nowych ziem i poznawanie tajemnic tych krain. W opowiadania wplatał mity i wierzenia ludów azjatyckich.
Zawartość tomu:
Biały róg
Lej diamentowy
Obserwatorium Nur-I-Deszt
Cień przeszłości
Atol Fakaofo
Gwiezdne okręty
Jezioro Ducha Gór
Księżycowa skałaencykl
Dostępność: na wyczerpaniu
Gwiezdny most
Gwiezdny most to klasyczna space opera. Obca planeta, artefakty, Obcy przenikający wymiary, kosmiczny agent i oddział cyborgów pół-ludzi.
Barnuda - największe i jedyne miasto planety Zidra, jednej z dwudziestu kolonii Federacji Ziemi w rejonie Beta Liry - praktycznie nie podlega rządowi federacji. Jednak odkąd na planetę przybyła korporacja "Feniks", Barnuda dokonuje zaskakująco wielkich transakcji finansowych. Federacja postanawia wysłać tam agenta bezpieczeństwa zewnętrznego, by trochę powęszył i zdał raport.
Agent Jegorow trafia na planetę całkowicie zdominowaną przez korporację, zarządzającą rygorystycznie i z pomocą własnej armii. Istnieje ruch oporu, ale bardzo zakamuflowany. Jegorow stara się wyjaśnić sprawy, które z każdą chwilą wydają się coraz bardziej skomplikowane.
Dostępność: na wyczerpaniu
Huśtawka Pustelnika
Książki Kołupajewa ukazały się w USA, Czechosłowacji i Niemczech, pojedyncze opowiadania zaś - w Japonii, Szwecji, Polsce, na Węgrzech, w Bułgarii, Chinach, Korei, Mongolii i Francji.
Arkadij Strugacki twierdził, że "Kołupajew jest lepszy od Raya Bradbury'ego".
Na zbiór Huśtawka Pustelnika składają się dwie mikropowieści, tytułowa Huśtawka Pustelnika i „Tłusty” nad światem oraz opowiadanie „Miłość do Ziemi”. Obie mikropowieści ukazują się w Polsce po raz pierwszy.
Dostępność: duża ilość
Kroniki inspektora Rotanowa
Ostatni z tomów o przygodach inspektora Rotanowa. Każdy z tomów można czytać osobno.
Rotanow otrzymuje tajne zadanie związane z kolonią na Aromie. Planeta dość daleko oddalona, ale reklamowana jako raj i miejsce wypoczynku. Jest nią zainteresowana wielka korporacja "Inplanet", chociaż badania geologiczne nie wykazały złóż wartych eksploatacji. Rotanow leci tam z misją zbadania, czemu nie powracają z Aromy statki wycieczkowe, a wszyscy - turyści i załoga deklarują chęć pozostania na planecie.
Rotanow zaczyna śledztwo jeszcze na Ziemi i odkrywa, że korporacja sprowadza z Aromy dziwne artefakty, a na zainteresowanie inspektora reaguje agresją i próbami zabójstwa. Podróż na Aromę obfituje w kolejne przygody, a to, co Rotanowa spotka na rzekomo rajskiej planecie przekracza ludzkie pojmowanie.
Dostępność: średnia ilość
Księżycowa Tęcza 1. Czarnym śladem
Siergiej Pawłow i jego dylogia "Księżycowa tęcza" to najściślejszy kanon radzieckiej science fiction.
"Księżycowa Tęcza" to statek badawczo-zwiadowczy. Wyprawa statku na orbitę Urana, mająca na celu badanie księżyców i planetoid krążących wokół tej planety, kończy się katastrofą. Ginie kilku świetnie wyszkolonych zwiadowców. A ci, co powrócili, są jakby odmienieni.
Organizacja nadzoru badania kosmosu zauważa, że coraz więcej pojawia się dziwnych chorób i infekcji przywożonych z badanych w Układzie Słonecznym ciał niebieskich. Kwarantanną jest objętych wielu kosmonautów, a nauka nie potrafi im pomóc.
Do zbadania sprawy zostaje powołany specjalny zespół, bo istnieje przypuszczenie, że wszystkie te wypadki są jakoś ze sobą powiązane.
Dostępność: średnia ilość
Labirynt światów
Kontynuacja "Gwiezdnego mostu".
Pierwsze starcie z energetyczną istotą Gifron, które miało miejsce na planecie Zydra, zakończyło się klęską ludzi i śmiercią inspektora Jegorowa.
A teraz Gifron przedostaje się na Ziemię, zakładając przyczółek w syberyjskiej wiosce Bajkał. Polecenie zbadania sprawy otrzymuje inspektor Łosiew, który akurat przebywa w pobliżu na wakacjach. Przybycie do wioski rozpoczyna jego niezwykłą odyseję w labiryncie niesamowitych i abstrakcyjnych światów. A Gifron okazuje się potężnym wrogiem, ale wcale nie tym najtrudniejszym do pokonania.
Dostępność: duża ilość
Marsjański przybój
Wybór 25 opowiadań i nowel SF radzieckiego klasyka. Bilenkin, rówieśnik Strugackich, był w latach 60. jednym z liderów radzieckiej fantastyki naukowej. Pisał właściwie tylko opowiadania - jego jedyna powieść opublikowana została po jego śmierci (w Polsce w fanzinie Kwazar).
Jednym z ulubionych przez czytelników bohaterów stworzonych przez Bilenkina był psycholog Połynow - otwierająca niniejszy zbiór nowela "Desant na Merkurego" należy do tego cyklu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Mgławica Andromedy. Serce Węża
Mgławica Andromedy to najsłynniejsza powieść radzieckiej fantastyki, w Polsce jej odpowiednikiem jest w jakimś sensie trylogia Borunia i Trepki. Należy do cyklu Wielki Pierścień, na który składa się jeszcze Godzina Byka i dwie nowele.
Świat komunistycznej utopii, w której nikt nie głoduje, nikt nie musi pracować, ale wszyscy chcą, a dzieci są wychowywane przez państwo, a nie rodziców. Ludzkość coraz dalej sięga w kosmos, a dzięki nawiązaniu łączności w tzw. Wielkim Pierścieniu ma kontakt z innymi cywilizacjami, które z Ziemian biorą przykład jak budować właściwe społeczeństwo. Jedna z dalekich wypraw natyka się na istoty wrogo nastawione, w tym czasie jeden z eksperymentów naukowych na Ziemi kończy się rozwiązaniami, które pozwolą jeszcze dalej sięgnąć w kosmos.
Tom uzupełniaja opowiadania z cyklu "Wielki Pierścień" - Serce Węża i Pięć obrazów
Dostępność: średnia ilość
Morze Diraca
Znana nowela SF, jeden z najlepszych, obok "Duszy świata" utworów uznanej spółki autorskiej.
"Morze Diraca" to powieść, w której rzeczywistość przeplata się z tajemnicą, a cała fabuła osadzona jest wokół genialnego wynalazku opierającego się na teoretycznym modelu próżni, zaproponowanemu przez Diraca. Maszyna reaguje na pragnienia i życzenia ludzi, którzy się z nią stykają.
Jeremiej Parnow (1935-2009) Erudyta i niezrównany znawca legend, mitów i wierzeń rozlicznych narodów. Zapalony podróżnik, szczególnie pociągała go południowa i centralna Azja, rejon Tybetu i Himalajów.
Pełnił funkcje w Związku Pisarzy ZSRR oraz prezydenta europejskiej i światowej organizacji fantastyki naukowej, w których reprezentował radzieckich fantastów. Fantastykę naukową z Jemcewem. Ich najlepszy tekst - mikropowieść "Душа Мира" - został wydany w języku angielskim z przedmową Sturgeona, który określił go "nadzwyczajnym". Największe uznanie zdobyła Parnowowi trylogia o inspektorze Liusinie, w której zagadki historii w tajemniczy sposób przeplatają się z teraźniejszością.
Michaił Jemcew (1930-2003) Rosyjski pisarz sf, publicysta.Popularyzator nauki. Od artykułów naukowych przeszedł do fantastyki. Większość swoich utworów sf napisał wspólnie z Parnowem. Kilka z nich zostało uznane przez ówczesne władze za nieprawomyślne, na równi z twórczością Strugackich, w szczególności - mikropowieści "Уравнение с Бледного Нептуна" oraz "Душа Мира". Nasze wydawnictwo przedstawi je niniejszej serii.
W latach siedemdziesiątych drogi duetu rozeszły się: Parnow rozpoczął karierę w strukturach Związku Pisarzy ZSRR, a Jemcew zbliżył się do kręgów dysydenckich.
Dostępność: na wyczerpaniu
Na tropie tajemnicy
Nepal, Katmandu, yeti, Shangri La, to nazwy, które otacza i dzisiaj aura tajemniczości. Trudno więc się dziwić, że działają na wyobraźnie wielu twórców. Rosyjski dziennikarz w trakcie wyprawy do Nepalu natyka się na starożytny artefakt, próba odnalezienia jego źródła kończy się tragicznie, a jego towarzysz umiera na chorobę popromienną. Już sam fakt, że artefakt jest radioaktywny i zbudowany z nieznanego stopu powoduje, że zostaje zorganizowana międzynarodowa ekspedycja mająca wyjaśnić tajemnicę jego pochodzenia. Jej organizatorzy są przekonani o poza- ziemskim pochodzeniu artefaktu.
Dostępność: brak towaru
35,99 zł
Nie było smutniejszej historii
Powieść czerpie - zarówno w nazewnictwie jak i w fabule - ze słynnego dramatu Szekspira. Jednakże dzieje miłości Roma i Uli, mieszkańców planety Hermes to tylko pretekst do pokazania, że narzucone zasady społeczne prowadzą do wypaczeń i rewolucji.
Na planecie Hermes postawiono bowiem na kastowy system społeczny, zbudowany na kilkudziesięciu kastach zawodowców, zajmujących się wyłącznie jedną dziedziną wiedzy, posiadających własnych bogów i wierzenia, a nawet własny język profesjonalistów. W założeniu chodziło o wyselekcjonowanie najwyższej klasy specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Kasty rywalizują ze sobą, ale są bardzo hermetyczne. Miłość pomiędzy przedstawicielami dwóch odmiennych kast jest niemoralna i zakazana.
Ale co zrobić, gdy dwoje młodych ludzi - matematyczka Ula i agronom Rom - spotykają się i postanawiają kochać wbrew zasadom i obyczajowi? Ich miłość będzie kamyczkiem, który poruszy lawinę i odmieni ich świat.
Georgij Szach (wł. Georgij Szachnazarow, 1924-2001) urodził się w Baku, ale większość życia spędził w Moskwie, niemal całe dorosłe życie pracując w aparacie KC KPZR. Był jednym z doradców Michaiła Gorbaczowa. Po upadku ZSRR nadal związany z Gorbaczowem, napisał wiele prac na temat globalizacji.
Dostępność: średnia ilość
Obca planeta
Przed mileniami naszą galaktyką władali starożytni i potężni archowie. Potem nagle odeszli - do innego wszechświata lub wymiaru, a w galaktyce pozostawili sieć połączeń pomiędzy światami. Te przejścia opanowała złowroga i nie humanoidalna cywilizacja demów, żyjąca na światach zbudowanych z antymaterii. Do naszej galaktyki zaczęła przenikać opanowując umysły i ciała innych gatunków. Ludziom udało się przejścia zamknąć i na wieki zapanował pokój.
Wiele wieków po zdarzeniach opisanych w tomach Obce przestrzenie i Wygnaniec demowie znaleźli sposób, by znowu przeniknąć do naszej przestrzeni i niezauważenie zaatakować Ziemię. Wykorzystali do tego wędrującą Karmazynową Planetę bogatą w złoża bezcennego skandu i chciwość lądujących na niej ludzi, nieświadomych, że stają się bezwolnymi wykonawcami obcej woli.
Trzeci tom trylogii sf "Obca planeta". W jej skład wchodzą:
Obce przestrzenie
Wygnaniec
Obca planeta
Dostępność: brak towaru
39,99 zł
Obce przestrzenie
Jewgienij Gulakowski (1934-2017) Studiował na uniwersytetach w Kazaniu i Kiszyniowie, gdzie ukończył wydział geologii). Pierwsze utwory Gulakowskiego to opowiadania o geologach i opowieści historyczno-przygodowe. Debiut sf – opowiadanie „Ошибка” (1964).
W Polsce znany z krótkiej powieści Planeta do kontaktu i trylogii o przygodach inspektora kolonii pozaziemskich: Pora mgieł; Długi wschód na Ennie; Kroniki inspektora Rotanowa. Kolejna znana trylogia to "Obce przestrzenie". Bardzo popularna była powieść "Gwiezdny most".
Gulakowskiego nie interesowała polityka - jego powieści to typowe eksploracyjne, przygodowe, kosmiczne hard SF.
Znakomite otwarcie kolejnej trylogii Jewgienija Gulakowskiego. Moc kosmicznych przygód, obce planety, loty w nadprzestrzeni, dziwne artefakty, wrota do innych wymiarów, obca ingerencja.
Zwykły urzędnik, narzekający na monotonię życia, odpowiada na dziwne ogłoszenie rekrutujące, a wśród swoich marzeń wymienia dalekie podróże. Po jakimś czasie otrzymuje propozycję udziału w ekspedycji badającej w Meksyku azteckie ruiny. Tam rozpoczyna się ciąg przygód, który zawiedzie go do innych światów.
Pierwszy tom trylogii sf "Obce przestrzenie". W jej skład wchodzą:
Obce przestrzenie
Wygnaniec
Obca planeta
Dostępność: na wyczerpaniu
Planeta do kontaktu
Ziemski statek badawczy lecący w nadprzestrzeni ulega niespodziewanej awarii. Załoga awaryjnie próbuje wylądować w pobliskim układzie słonecznym na jednej z planet. Ocaleje tylko czterech ludzi z załogi w jednej szalupie ratunkowej.
Muszą sobie poradzić z trudnymi warunkami, pozbawieni wszelkich urządzeń. A planeta jest bardzo tajemnicza, a wiele zjawisk, które obserwują rozbitkowie wymyka się naukowemu pojmowaniu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Planeta harpii
Przykład dobrej radzieckiej hard SF, eksploracyjnej fantastyki, nie pozbawionej jednak pewnego dydaktyzmu społecznego. Młoda studentka, Irka trafia na planetę Takria, do grupy cywilizatorów, jak nazywa się naukowców nauczających prymitywne nieziemskie cywilizacje. Praca to niełatwa, w dodatku humanoidzi z Takrii mają przeciwko sobie krwiożercze harpie. Studentka rozwiązuje kilka trudnych problemów, przy okazji odkrywając ukryty przed wiekami międzygwiezdny statek obcych. To dopiero początek trudnej przygody.
Dostępność: na wyczerpaniu
Pojedynek z samym sobą
Klasyczna powieść radzieckiej SF z 1962 roku, opisująca eksperymenty z ludzkim mózgiem, które prowadzą do powstania antropoidów, wzniecających bunt przeciwko swoim twórcom. Historia francuskiego naukowca, który w swoim domu w Paryżu, niczym doktor Frankenstein, prowadzi eksperymenty nad stworzeniem sztucznego, idealnego człowieka. Jeden z najbardziej znanych utworów Ariadny Gromowej.
Ariadna Gromowa (1916-1981) radziecka autorka science fiction. W czasie II wojny światowej trzykrotnie trafiała do obozu koncentracyjnego, trzykrotnie udawało jej się stamtąd uciec. Po wojnie ukończyła studia wyższe i osiadła w Moskwie. Debiutowała powieścią Na tropie tajemnicy. Gromowa działała w związku pisarzy ZSRR, w którym kierowała sekcją sf. W latach 60. napisała kilka znakomitych tekstów krytycznych, poświęconych fantastyce, a przede wszystkim twórczości braci Strugackich i Stanisława Lema. Z polskim pisarzem przyjaźniła się, tłumaczyła jego utwory na rosyjski. Krytyczna wobec władzy radzieckiej, ze swego mieszkania uczyniła miejsce spotkań ludzi podobnie do niej myślących. Bywał u niej Wysocki; to tam wykonywał swoje piosenki dedykowane Lemowi.
Dostępność: średnia ilość
Pora mgieł
Pora mgieł to część trylogii o przygodach inspektora Rotanowa.
Rotanow zajmuje się - na zlecenie władz Ziemi - inspekcjami kolonii pozaziemskich. Jest specem od rozwiązywania problemów, od jego decyzji zależy też, czy dana kolonia zostanie zamknięta. Wizyta na Reanie zapowiada się nudnie i wszystko wskazuje, że eksploatacja planety nic nie da. Ale zagadka dotycząca miejscowej rośliny, rosnącej tylko w jednym miejscu na planecie, w Dolinie Trzeszczących Kul, każe mu zrewidować pierwszy osąd. Dzięki sokowi z tajemniczej rośliny można się przenosić w czasie. Rotanow ukrywa to w raporcie, ale jest przekonany, że na Reanie lądowali w przeszłości obcy z gwiazdozbioru Hydry.
Hydra znajduję się daleko poza zasięgiem opłacalności lotów i kolonizacji, ale przed laty wysłano tam statek kolonizacyjny, z którym wszelki kontakt się urwał. I oto pojawia się - jakby na zawołanie - eksperymentalny napęd podprzestrzenny, a Rotanow dostaje propozycję lotu na Hydrę. Oficjalnie, by zbadać losy kolonistów.
Wszystko, co napotka na dalekiej planecie wystawi jego umiejętności na wielką próbę.
Jewgienij Gulakowski (1934-2017). Rosyjski prozaik i scenarzysta, z wykształcenia geolog. Debiutował opowiadaniem "Pomyłka" w 1964 roku.
Tematyka utworów sf Gulakowskiego nie wychodzi poza standardowy zestaw gatunku: podbój kosmosu, kontakt, spotkania z egzotycznymi przedstawicielami życia pozaziemskiego. Największy rozgłos przyniosła mu trylogia o Rotanowie i powieść Planeta do kontaktu.
Dostępność: brak towaru
36,99 zł
Ucieczka
Drugi, to "Wieży" tom podsumowujący twórczość radzieckiego klasyka sf, Sewera Gansowskiego.
Zawiera trzy mikropowieści:
* Część tego świata
* Ucieczka
* Obca planeta
Porusza w nich swoje główne obsesje - humanizmu, kondycji człowieka wobec Nieznanego.
W "Części tego świata" penetrujemy dziwny technologiczny, podziemny świat, w którym eksperymenty z wymianą świadomości są na porządku dziennym. W "Ucieczce" z kolei Gansowski porusza sprawę zbrodni i kary, a karą jest przemierzanie eonów ziemskiej przeszłości. W "Obcej planecie" mamy do czynienia z kosmonautą, który budzi na się w dziwnym świecie, niby znajomym, ale obcym.
Dostępność: średnia ilość
W meandrach Dal-Geju
Osiedliło się tam półtora miliarda mieszkańców, którzy mają własne poglądy na życie, oraz, często dziwne dla Ziemian, zasady i tajemnice.
Tajna organizacja Jar-Khis, opierająca się na siatce gangsterskich ugrupowań i dążąca do nieograniczonej władzy, zaniepokojona rosnącymi wpływami ziemskiego konsulatu organizuje prowokację przeciwko Ziemianom i porywa ich konsula, Tura Haasena. Kiedy informacja ta dociera do Ziemi na ratunek na planetę zostaje wysłana grupa ludzi, a wśród nich dowódca kosmicznego statku patrolowego „Tornado” - Iwan Łobow.
Działając odważnie i zdecydowanie w najbardziej krytycznych sytuacjach, Ziemianie próbują uwolnić swojego konsula, ale równocześnie wplątują się w dużo bardziej skomplikowaną intrygę i działalność grupy Jar-Khis.
Dostępność: duża ilość
Wieża
Sewer Gansowski (1918-1990) Z wykształcenia filolog. Ojciec, pół-Polak, zmarł w 1920 r., matka była represjonowana, aresztowano ją i rozstrzelano w więzieniu. Nim zaczął pisać, imał się najprzeróżniejszych zajęć: był tragarzem, listonoszem, marynarzem. Wziął czynny udział w II wojnie światowej, zgłosił się ochotniczo do armii w 1941 r. Był snajperem, zwiadowcą w morskiej piechocie, został ciężko ranny w 1942 r. Po powrocie z frontu ukkończył studia filologiczne na uniwersytecie w Leningradzie.
Debiut w fantastyce miał miejsce w 1960 r. – było nim opowiadanie „Гость из каменного века” („Gość z epoki kamienia”). Specjalizował się w krótkiej formie. Główną tematykę jego tekstów stanowiły spotkania człowieka z niewiadomym: mieszkańcami antyświata, nieznanymi nauce zwierzętami, itp., przy czym jednakowo interesował go opisywany przezeń fenomen, jak i reakcja człowieka na ów fenomen. Ludzi także poddawał eksperymentom, obdarzając ich nadzwyczajnymi cechami: telepatią, zdolnością lewitacji, nadzwyczaj ostrym wzrokiem albo geniuszem, „nabytym” drogą chirurgiczną.
Tom Wieża to jeden z dwóch obszernych tomów, w których przedstawimy najlepsze dokonania Gansowskiego. T
Zawartość:
Instynkt? (mikropowieść)
Dzień gniewu
Kroki w nieznane
Wieża
Głos
Poligon
Dostępność: średnia ilość
Wygnaniec
Jewgienij Gulakowski (1934-2017) Studiował na uniwersytetach w Kazaniu i Kiszyniowie, gdzie ukończył wydział geologii). Pierwsze utwory Gulakowskiego to opowiadania o geologach i opowieści historyczno-przygodowe. Debiut sf – opowiadanie „Ошибка” (1964).
W Polsce znany z krótkiej powieści Planeta do kontaktu i trylogii o przygodach inspektora kolonii pozaziemskich: Pora mgieł; Długi wschód na Ennie; Kroniki inspektora Rotanowa. Kolejna znana trylogia to "Obce przestrzenie". Bardzo popularna była powieść "Gwiezdny most".
Gulakowskiego nie interesowała polityka - jego powieści to typowe eksploracyjne, przygodowe, kosmiczne hard SF.
Roman przeżywa moc przygód w czasie kosmicznych rejsów i na światach tworzących punkty przesiadkowe w galaktycznej sieci komunikacyjnej.
Sieć tę zbudowała prastara cywilizacja, nikt nie wie, co się z nią stało. Za to bramy łączące światy przejęła drapieżna rasa i teraz kontroluje całą galaktykę. Romana – z racji, że posiadł umiejętność przenikania bram - postanawiają za wszelką cenę zniszczyć.
Drugi tom trylogii sf "Obca planeta". W jej skład wchodzą:
Obce przestrzenie
Wygnaniec
Obca planeta
Dostępność: na wyczerpaniu
Załoga "Mekongu"
Powieść „Załoga ‘Mekongu’ ” to solidna literatura przygodowa z elementami fantastyki. Jej opisowy podtytuł, a mianowicie: „Książka o najnowszych fantastycznych odkryciach i dawnych wydarzeniach, o tajemnicach Substancji oraz o wielu przygodach na lądzie i morzu”, od razu mówi nam, czego możemy spodziewać się po tej historii, której słucha się, jak opowieści wyśmienitego gawędziarza.
Historia owa toczy się jakby na dwóch płaszczyznach. Opowiada o losach młodych inżynierów z Baku pracujących nad możliwością budowy rurociągów w oparciu o napięcie powierzchniowe cieczy, czyli bez wykorzystania rur, a obok snuje opowieść z czasów Piotra I – wyprawy jego wojsk do Chiwy oraz rozgrywających się tam tajemniczych wydarzeń.
Dwóch młodych inżynierów i grupa naukowców wpada na trop zagadki tajemniczego noża, który przenika przez przedmioty i ludzkie ciało, nie czyniąc im żadnej szkody i nie zadając ran. Jak się okazuje nóż został sprowadzony z Indii w XVIII wieku, a jego historia związana jest z zakonem jezuitów i kapłanami mrocznego kultu bogini Kali. Wyjaśnienie zagadki przenikliwego noża może mieć ogromne znaczenie dla świata nauki i praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach życia; nie dziwi więc, że kilka niezależnych grup zaczyna wyścig z czasem o to, kto pierwszy odkryje tajemną zasadę magicznego, zdawałoby się, przedmiotu.
Książka wciąga czytelnika w wir wydarzeń niemal od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca.
Dostępność: na wyczerpaniu
Zbudź się w Famaguście
Jeremiej Parnow (1935-2009) Erudyta i niezrównany znawca legend, mitów i wierzeń rozlicznych narodów. Zapalony podróżnik, szczególnie pociągała go południowa i centralna Azja, rejon Tybetu i Himalajów.
Pełnił funkcje w Związku Pisarzy ZSRR oraz prezydenta europejskiej i światowej organizacji fantastyki naukowej, w których reprezentował radzieckich fantastów. Fantastykę naukową z Jemcewem. Ich najlepszy tekst - mikropowieść "Душа Мира" - został wydany w języku angielskim z przedmową Sturgeona, który określił go "nadzwyczajnym". Największe uznanie zdobyła Parnowowi trylogia o inspektorze Liusinie, w której zagadki historii w tajemniczy sposób przeplatają się z teraźniejszością.
Wybór nowel i opowiadań znanego duetu radzieckiej sf.
Zawartość:
Zielona krewetka
Orfeusz i Eurydyka
Idealny Aryjczyk
Żółte oczy
Kongamoto
Zbudź się w Famaguście
Stan przedatomowy
Skazany na rozkosz
Dostępność: na wyczerpaniu